İstanbul’a 3 saat uzaklıktaki Gizli Cennet : Acarlar Longozu

Acarlar Longozu, su altında kalmış bir ormanın eşsiz güzelliğini yansıtan doğa harikasıdır. Türkiye’de pek bilinmeyen bu longoz aslında dünyanın ve ülkemizin en büyük ekolojik sergilerinden birisi. Sakarya’nın kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alan Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı kendisi ?

İçerisinde çeşit çeşit ağaçları, kuşları, kurbağaları, balıkları, nilüferleri, ördek ve kazları ile inanılmaz huzurlu ? Orman alanında dişbudakkızılağaçkayınkaraağaç türleri yaygın. Gölde bir kısmı endemik olan bitki ve hayvan türleri de yaşıyor.

Longozda 215 adet kuş türü tespit edilmiş. Ayrıca Longoz, kuşların göç yolculuğunun en önemli üreme ve kışlama duraklarındanmış. 

Bu güzel alan çevre bakanlığı tarafından koruma altındadır. Acarlar Longozu 0-7 yaş arası çocuklar için ücretsiz, 2023 yılı için öğrenci 7 TL, yetişkinler ise 15 TL’ye giriş yapabiliyor.

İçerisinde ahşaptan 600 metre uzunluğunda bir yürüyüş yolu var. Yol boyunca içerisinde bir kaç adet bank mevcut. Biz longoza kalabalık olmayan bir zamanda gitmeyi tercih ettik ve uzunca zaman geçirebildik ? Çünkü ahşap yol boyunca sakince yürürken, sürekli hayvanları gözlemlemeye çalıştık ve bu bir kaç güzel kareye sahip olduk.

Longoz girişinde ayrıca belediyenin restoranı da mevcut. Dilerseniz bir şeyler yiyip, içip dinlenebilirsiniz. 

Ulaşım ise; Kaynarca ve Karasu’dan minibüsler mevcut. Ayrıca özel arabanızla da Kandıra’ya geldikten sonra Kaynarca – Karasu tabelalarını takip ederek, Karamüezzinler köyü tabelasından sola dönerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

İstanbul’a bu kadar yakın, doğayla iç içe şehrin kalabalığından uzaklaşıp huzur bulmak istiyorsanız mutlaka gitmenizi öneririm. Çünkü Acarlar Longozu, anlatılmaz yaşanır cinsten bir deneyim sunuyor. Burada zamandan soyutlanmış gibi hissediyor, sadece kendinizle ve doğayla iç içe olmanın hazzını yaşıyorsunuz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler Efem ???