İzmir’in Mini Çokça Bilinmeyen Toskana Hisli Köyü : BİRGİ

Tabi İzmir deyince aklınıza ilk; Alaçatı, Çeşme, Şirince gibi popüler isimler geliyor. Ama benim aşık olduğum İzmir; Birgi, Eski Foça, Nazar köy, Urla gibi minik ama çok daha keyifli yerler.

İzmir Ödemiş ilçesine bağlı Birgi’ye aslında gitmeden önce biraz araştırıp bakmıştım. Ancak gittiğimde büyülendiğim bir yer oldu bu küçük köy. İçinde asırlık çınar ağaçları, dağları ve taş evleri ile inanılmaz şirin bir Ege köyü.

Kırmızı kiremitli çatıları, ahşap pencereli Birgi evleri öyle hoş bir görüntü sunuyor ki. Küçük bilgi; taş evleri ve tarihi yapılarıyla da Birgi 2012 yılında da UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listeye girmeyi başarmıştır.

Ben dar ara sokaklarında eski taş ve kerpiçten evlerini fotoğraf çekmeye çalışırken kendimi kaybettim. Damlarda (duvarlarda) asılı çamaşırlar, limon ağaçları, cumbalı evleri, sokaklarında karşılaştığım hayvanların cana yakınlığı, özellikle bir minaresi olmayan camisi, sıcacık mini işletmeleriyle tek kelimesiyle harikaydı. Ancak Birgi’de konaklayamadığım için tadı damağımda kaldı ve tekrar gidip (sabahını ve gecesini) doya doya hissedebileceğim yerler olarak listemde bekliyor ?

Bir de dillere destan köy kahvesi vardı. Küçücük bahçesinde iç içe 3-4 masa olan, yandaki masanın bile anlattıklarını duyabildiğiniz muhteşem huzurlu bir mini kahve ? Gezdiğim yerlerdeki en sevdiğimde şey; köy halkı ve yerlileri ile bir arada bir şeyler yiyip, içmek. Görünce hemen içeri daldım. Türk kahvemi söyledim ve bahçesinde mis gibi havasıyla, biraz tepeden köyün meydanını ve karşısındaki camisini ziyarete gelenleri izleyerek keyifle yudumladım.

Ben biraz keyifçiyimdir. Her anı doya doya yaşayıp, tadına varmasını çokça severim. Birgi’ye gitmeden kafamda tasarlamıştım. Ancak o köy kahvesinde kahvemi yudumladığımda; hayat dursa ve bu köyde kalsam diye içimden geçirdim. Neyse günün birinde “Egeli” olacağım için, çok da telaş yapmama gerek yok bence ? Ben en iyisi kahvenin keyfini yavaşça doyasıya çıkarayım.

İşte bu sıcak, samimi ve güzel köy, benim gibi küçük yerleşimleri keşfetmeyi sevenler için bulunmaz kaftan. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler Efem ???