Profiterol’ün birincisi, Beyoğlu’nun İncisi / İNCİ PASTANESİ

Bu sefer sizlere okurken ağzınızı sulandıracak sevdiğim bir işletme ve hikayesinden bahsetmek istedim ? Her yolum düştüğünde mutlaka ağzımı tatlandırmak için giderek, içerisindeki yıllanmış çalışanlarıyla yoğunluklarından fırsat buldukça sohbet etmeye çalışırım. Onlardan duyduklarımla bu tarihi pastanenin hikayesini sizinle de paylaşmak istedim.  

İnci Pastanesi birçok kişi tarafından Türkiye’deki ilk profiterolü ürettiği ve hala en iyi profiterolü meraklılarına sunduğu söylenen bir işletmedir.

15 yaşında İstanbul’a göç eden Arnavut kökenli Lucas Zigoridis 1940’ların başında, pastanesini açmadan önce Galatasaray’ın karşısında ki kilisenin orada bir atölye kiralamıştır. O dönemde İstiklal Caddesi’nde 15 adet pastane olması nedeniyle yenilik yapmazsa rekabette yenileceğini anlayan arayış içindeki Zigoridis, içi kremayla doldurulmuş hamur toplarının üzerine çikolata dökerek hazırladığı tatlıyı İstanbulluların beğenisine sunar. Profiterol adını verdiği bu leziz tatlı kısa sürede şehirde efsane haline gelir ve atölyede yapılan profiterol diğer pastanelere dağıtılmaya başlar.

Profiterolün çok beğenilmesiyle Zigoris bir süre sonra, kendi pastanesini açmaya karar vererek 1944 yılında Cercle d’Orient binasındaki 124 numaralı dükkanda kendi pastanesini açmıştır. Lucas Bey’in Emekli Sandığı’ndan kiraladığı dükkanda daha önce Atatürk’ün gömlekçisi faaliyet gösteriyormuş. Lucas Zigoridis bu nedenle dükkana ayrı bir özen gösterirmiş.

69 yıl bir fiil bu adreste faaliyet gösteren İnci Pastanesi, dükkanın devredileceğini öğrenince o zaman ilk grev yapan pastane olmuştur. 96 gün çalışanlarıyla direnmişlerdir. Ancak maalesef bina işletmesi başkasına devredilmiştir. 7 Aralık 2012’de tahliye edilen tarihi İnci Pastanesi 70 günlük aranın ardından Beyoğlu Mis Sokak’ta tekrar hizmete açılmıştır.

Dükkana girdiğinizde tarihi geçmişi hissediyorsunuz. İçerisindeki lezzetlerdense sadece profiterol yok tabii ki ? Krem karamel, acı badem kurabiyeleri, portakallı bisküvi, paskalya çörekleri, pastalar hepsi gözünüzü döndürüyor. Limonatası da tabii ki mis gibi.

Umarım en kısa sürede yolunuz Beyoğlu’nda Mis Sokağa düşer. Ve kendinize ben gibi profiterol ısmarlarsınız ??✨

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler Efem ????

Bir yanıt yazın