Pandemi (Corona) Dönemindeki Biz ?

Corona hayatımızdaki her şeyi o kadar çok değiştirdi ki. Özellikle de; önceki yaşamımızın bize ne kadar değerli, özlem duyulası ve güzel olduğunu hatırlattı. Doğa ananın sahip olduğu gücün inanılmaz olduğunun altını çizerek belirtti.

Corona döneminden beri; hayatımızda neler değiştiğini haydi bir gözden geçirelim ne dersiniz ? Bu soruya çoook fazla şey diyerek başlayabilirim sanırım.

Hayatta her şeyden değerli olan sağlığın (fizyolojik ve psikolojik) üstüne basa basa önemini gösterdi. Ölüm korkusunu hatırlatıp, kendimizle ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz anlara daha çok değer vermemiz gerektiğini öğretti.

Sonrasında ise sevdiklerimize doyasıya sarılıp öpmenin, maskesiz nefes almanın, özgürce dolaşıp seyahat edebilmenin, bir restoranda arkadaşlarımızla rahatça yemek yiyip sohbet edebilmenin, yan yana konserlerde oyunlarda (Süreyya Operası, Ses Tiyatrosunun dokusu ve kokusunu düşünüp iç içerek) çok keyifli eğlenebilmenin, arabaya doluşup tıka basa bir yere gitmenin, istediğin şeye dokunup sonrasında el yıkamamanın, dışarıya çıkarken süslenmenin (bunu daha çok fondöten ve ruj aşığı arkadaşlarım için yazdım ?), işyerine gidip en azından iş arkadaşlarımızla sosyalleştiğimiz anların, hastaneye gitmeden önce 1000 kere düşünmemenin, el ele yürümenin, arkadaşlarının evine gidip sosyal mesafenin yaşanmadığı anların, kamp yerlerinin ve doğadaki anların aslında ne kadar değerli olduğunun, hapşırdığında ya da öksürdüğünde insanların garip şekilde bakıp kaçmamasının, en ufak üşütmede “Acaba Corona mı oldum?” düşüncesinin olmamasının, kişisel temizliğin hayatımızda bu kadar çok değerli olduğunun, çantada dezenfektan maske kolonya bulundurmama lüksünün ve daha birçok detayın bize çokça değerli olduğunu gösterdi.

Bu detaylar sonrasında da; yaşam tarzımız ve hayata bakış açımız bir o kadar değişti. Böylesi çok özlem ve eskiden değer vermediğimiz anlar varken, şimdi yapabildiğimiz her şey çok daha fazla önem ve değer kazandı. Sevdiklerimizle geçirebildiğimiz anları daha özenli seçip, biriktiriyoruz. Ayrıca bu süreç kendimize zaman ayırarak; kendimizi keşfetmemizi de sağladı. Ben öncesinde gezerken yapmadığım şeyleri, şimdi evde daha çok özümseyerek denemeye başladım. Bu benim kendi içime dönüşüm oldu aslında. Bu en güzel ve keyifli süreçti işte benim için. Çünkü bugüne kadar fark etmediğim her şeyi yavaş yavaş uygulayıp, düşünerek keşfetmeye başladım. Daha fazla kitap okuyup uzaktan eğitimlere katılarak, zoom gibi programlardan kitap kulübü, iş görüşmelerine girerek, elişi detaylarına yoğunlaşıp denemeler yaparak ve en keyiflisi de site açıp aklım ve kalbimdekileri sizinle paylaşmayı keşfettim. Böylelikle de yapabildiklerim karşısında; kendime olan saygım ve sevgim çok daha fazla arttı. Buna bencillik ve egoistlik demiyorum. Çünkü bence bunun adı “Kendini Bulmak”.

İşte bu; hayatta ne yapmak istediklerinin, yapabileceklerinin (deneyimlerinin) sınırsız olduğunun ve kendinin keşfi.

Ayrıca bu kadar önemli detayları bize gösterirken, kirleterek sorumsuzca yaşadığımız dünyada sadece bir toz parçası olduğumuzu ve kendimize gelmemizi bizi silkeleyerek de gösterdiğini düşünüyorum.

Artık Corona ne zaman geçer bilinmez ama; bundan sonra hayattaki önceliklerimiz, kendimiz ve değişen dijital dünyaya ayak uydurmamız gerektiği kesin.

Umarım bu süreçteki farkındalıklarımızla; her daim doğa anaya, hayvanlara, sevdiklerimize ve kendimize saygıyla yaşayıp ömrümüzü sağlıkla devam ettiririz ✨

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler Efem????