VicdaN

Vicdan kelime anlamı olarak “kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü de yükleyen içsel güç.” demekmiş.

Bana göre açıkçası bu kadar uzun değil anlamı. Çünkü küçükken büyüklerimden hep “elini vicdanına koy” kelimesini çok duyardım. O günden beri de gece yastığa başımı koyduğumda; o günün muhakemesini yapıp elimi vicdanıma koymaya çalışıyorum. 

Hayatımda bundan bir kaç yıl öncesinde; insanlarla konuşarak onları vicdanlarıyla yüzleştirip arkamı dönüyordum. Ancak artık insanlarla konuşup kendimi yıpratıp, üzmek yerine kişiyi kendi vicdanına bırakıp sessizce terk ediyorum.

Aslında doğrusu da buymuş bence. Çünkü herkes ben gibi gece başını yastığına koyduğunda düşünebilir. Ve herkesin muhakemesi ve vicdanı kendinedir…

Ailemin bana öğrettiği en güzel detay “VİCDAN” oldu bu hayatta. Onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Şükür ki, bende onların öğrettiği bu güzel detaya dikkat ederek bunca sene insanlara bilerek zarar vermeden ömür geçirmeye gayret ediyorum. Umarım başarabilmişimdir.

Şimdi geriye dönüp baktığımda bu konuda iyi ki yaralanmışım ve tekrar kendi kendime farkındalığımla iyileşmeyi başarabilmişim diyorum ✌

Hayatta her daim vicdanlı ve iyi insanların varlığına inanarak yaşamaya devam edeceğim. Evren onları bana gönderdikçe de sıkıca sarılıp bırakmamaya veya gerektiğinde akışına bırakıp yolumda ilerlemeyi düşünüyorum ??

Her daim böylesi güzelliklerin bizi bulması ve birlikte yaşlanmak dileğiyle ??

Zaman ayırıp okuduğunuz için Teşekkürler Efem ????

Bir yanıt yazın